STEM Resources

Our STEM products are comprised of ready-made, open-ended lessons reviewed and tested by teachers, which help educators integrate STEM learning into the early childhood classroom. Cultivate children's skills of observation, questioning, and data collection by combining discovery, problem-solving, and engineering solutions to authentic questions that young children might ask. Shop here for STEM resources that parents and teachers love! 

224 Results

224 Results

$
to
$

The highest price is $679.99

$7.99

Unit price
per

STEM Basics: Clothespins - 50 Count

$7.99

Unit price
per

$7.99

Unit price
per

STEM & STEAM Bulletin Board Set

$14.49

Unit price
per

$14.49

Unit price
per

$37.99

Unit price
per

Kaleidoscope Blocks

$30.00

Unit price
per

$30.00

Unit price
per

Career Figures (Doll Set 2)

$42.99

Unit price
per

$42.99

Unit price
per

$47.99

Unit price
per

SENSORY TUBES

$42.99

Unit price
per

$42.99

Unit price
per

All About Me 2-in-1 Mirrors

$41.99

Unit price
per

$41.99

Unit price
per

$21.99

Unit price
per

$20.99

Unit price
per

Insect X-Rays and Picture Cards

$26.99

Unit price
per

$26.99

Unit price
per

$14.99

Unit price
per

Smithsonian Perpetual Motion Machine

$24.99

Unit price
per

$24.99

Unit price
per

My Own Books: My STEM Book

$2.99

Unit price
per

$2.99

Unit price
per

$29.99

Unit price
per

STEM Basics: Wooden Cubes - 25 Count

$3.99

Unit price
per

$3.99

Unit price
per

STEM Basics: Foam Wheels - 40 Count

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

$3.99

Unit price
per

STEAM Design Challenges, Grade 3

$19.99

Unit price
per

$19.99

Unit price
per

Tree House Engineering & Design Building Set(DISC)
Clearance
Sale

Tree House Engineering & Design Building Set(DISC)

Regular price $27.50 $23.99 13% off

Unit price
per

Regular price $27.50 $23.99 13% off

Unit price
per

Squeezy Tweezers

$15.50

Unit price
per

$15.50

Unit price
per

5" Horseshoe-Shaped Mighty Magnets

$33.99

Unit price
per

$33.99

Unit price
per

$48.99

Unit price
per

Pretend & Play Tape Measure

$16.99

Unit price
per

$16.99

Unit price
per