STEM Resources

Our STEM products are comprised of ready-made, open-ended lessons reviewed and tested by teachers, which help educators integrate STEM learning into the early childhood classroom. Cultivate children's skills of observation, questioning, and data collection by combining discovery, problem-solving, and engineering solutions to authentic questions that young children might ask. Shop here for STEM resources that parents and teachers love! 

224 Results

224 Results

$
to
$

The highest price is $679.99

Primary Bucket Balance

$27.99

Unit price
per

$27.99

Unit price
per

Large Geometric Plastic Shapes

$26.99

Unit price
per

$26.99

Unit price
per

1 to 10 Counting Cans

$61.99

Unit price
per

$61.99

Unit price
per

Air Toobz Expansion Pack
Sold out

Air Toobz Expansion Pack

$63.99

Unit price
per

$63.99

Unit price
per

Smithsonian Planetarium Projector

$54.99

Unit price
per

$54.99

Unit price
per

$14.99

Unit price
per

$14.99

Unit price
per

STEM Storage Cart

$679.99

Unit price
per

$679.99

Unit price
per

STEAM Design Challenges, Grade 5

$19.99

Unit price
per

$19.99

Unit price
per

Code & Go® Robot Mouse Math

$23.99

Unit price
per

$23.99

Unit price
per

$76.99

Unit price
per

Real Life Science Specimens - Dragonfly

$19.99

Unit price
per

$19.99

Unit price
per

$19.99

Unit price
per

Frog Life Cycle Anchor Chart

$4.99

Unit price
per

$4.99

Unit price
per

Primary Science™ Leap & Launch Rocket(DISC)
Clearance
Sale

Primary Science™ Leap & Launch Rocket(DISC)

Regular price $29.99 $27.99 7% off

Unit price
per

Regular price $29.99 $27.99 7% off

Unit price
per

$14.99

Unit price
per

$68.99

Unit price
per

Little Labs Automobile Engineer Kit

$39.99

Unit price
per

$39.99

Unit price
per

$83.95

Unit price
per

Primary Science Lab Set

$42.99

Unit price
per

$42.99

Unit price
per

Parquetry Blocks Super Set

$34.99

Unit price
per

$34.99

Unit price
per

Sort, Pattern & Play Activity Set

$72.99

Unit price
per

$72.99

Unit price
per

Attribute Apples

$26.99

Unit price
per

$26.99

Unit price
per

$55.92

Unit price
per

Community Buildings

$99.99

Unit price
per

$99.99

Unit price
per