Who Was? Series

The Who was? series are biographical and historical books about past historical figures. These books have wonderful illustrations, and are perfect for your student or child. Shop this collection that parents and teachers love!

262 Results

262 Results

$
to
$

The highest price is $7.99

Where Is Mount Rushmore?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Who Is Richard Branson?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

What Are the Paralympic Games?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

What Was the Bombing of Hiroshima?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

What Is the Civil Rights Movement?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Where Are the Constellations?

$7.99

Unit price
per

$7.99

Unit price
per

What Was the Age of Exploration?

$7.99

Unit price
per

$7.99

Unit price
per

Who Is Ken Jennings? (D)

$4.99

Unit price
per

$4.99

Unit price
per

Who Was Ulysses S. Grant?

$6.99

Unit price
per

$6.99

Unit price
per

Who Was Jesus?

$6.99

Unit price
per

$6.99

Unit price
per

Who Was Charles Darwin?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Who Was Helen Keller?

$6.99

Unit price
per

$6.99

Unit price
per

Where Is Antarctica?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Who Is Zendaya?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Where Is Hollywood?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Who Was Blackbeard?

$6.99

Unit price
per

$6.99

Unit price
per

Who Was Charles Dickens?

$6.99

Unit price
per

$6.99

Unit price
per

Who Was Louis Braille?

$6.99

Unit price
per

$6.99

Unit price
per

Who Was Marie Curie?

$6.99

Unit price
per

$6.99

Unit price
per

Who Was Harvey Milk?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Who Was Sam Walton?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Where Is the Kremlin?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Who Was Nellie Bly?

$6.99

Unit price
per

$6.99

Unit price
per

Who Is Ralph Lauren?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per

Who Is the Dalai Lama?

$5.99

Unit price
per

$5.99

Unit price
per