STEM Resources

Our STEM products are comprised of ready-made, open-ended lessons reviewed and tested by teachers, which help educators integrate STEM learning into the early childhood classroom. Cultivate children's skills of observation, questioning, and data collection by combining discovery, problem-solving, and engineering solutions to authentic questions that young children might ask. Shop here for STEM resources that parents and teachers love! 

224 Results

224 Results

$
to
$

The highest price is $679.99

$99.90

Unit price
per

Using STEM to Investigate Issues in Alternative Energy
Sold out

$16.04

Unit price
per

Bug View Jars

$56.99

Unit price
per

$56.99

Unit price
per

Smithsonian Fingerprint Kit

$24.99

Unit price
per

$24.99

Unit price
per

Smithsonian Volcano Value Set

$13.99

Unit price
per

$13.99

Unit price
per

Tactile Balls, Set of 6

$37.99

Unit price
per

$37.99

Unit price
per

STEM Starter Kit: Zip-Line Racers

$29.99

Unit price
per

$29.99

Unit price
per

STEM: Engaging Hands-On Challenges Using Everyday Materials Grade 2
Sold out

$14.99

Unit price
per

$14.99

Unit price
per

$14.99

Unit price
per

Year Round Project-Based Activities for STEM PreK-K
Sold out

$14.99

Unit price
per

$12.99

Unit price
per

STEM Basics: Wooden Slats - 8 Count

$3.99

Unit price
per

$3.99

Unit price
per

$11.99

Unit price
per

STEAM Design Challenges, Grade 4

$19.99

Unit price
per

$19.99

Unit price
per

STEAM Design Challenges, Grade 1

$19.99

Unit price
per

$19.99

Unit price
per

Play Shapes

$21.99

Unit price
per

$21.99

Unit price
per

Botley® the Coding Robot Activity Set

$91.99

Unit price
per

$91.99

Unit price
per

Code & Go® Mouse Mania Board Game

$26.99

Unit price
per

$26.99

Unit price
per

$34.99

Unit price
per

Wacky Wheels™ STEM Challenge

$25.99

Unit price
per

$25.99

Unit price
per

Pendulonium™ STEM Challenge

$24.99

Unit price
per

$24.99

Unit price
per

STEM CLASSROOM BUNDLE

$149.99

Unit price
per

$149.99

Unit price
per

Electronic Snap Circuits 300 Projects

$90.99

Unit price
per

$90.99

Unit price
per

Classroom Measurement Set

$47.99

Unit price
per

$47.99

Unit price
per